Google Analytics; websitenizin ve online platformlarınızın performans analizini ücretsiz olarak gerçekleştirebileceğiniz bir Google servisidir. Google Analytics ile websitenizi ziyaret eden kullanıcıların davranış analizini gerçekleştirebilirsiniz. Aynı zamanda raporlamalarınızı özelleştirerek içerik, sosyal medya, mobil, dönüşüm ve reklam analizlerinizi detaylandırabilirsiniz. Markaların, kurum ve şirketlerin, reklam ve pazarlama uzmanlarının, içerik yazarlarının, sosyal medya yöneticilerinin, SEO ve SEM uzmanlarının, Webmaster’ların; kısacası herhangi bir konuda websitesi olan herkesin Google Analytics servisini kullanarak gelecek stratejilerini veriler üzerinden daha sağlam bir temelde oluşturması gerekir. Peki “Hiç işim olmaz!” demeden önce Google Analytics kullanmayarak neler kaçırdığınızı biliyor musunuz?

1. Reklam Yatırımlarının Geri Dönüşünü Ölçümlemek

Website içeriklerinize, sunduğunuz ürün, servis ve hizmetlere müşteri çekmek için Google Adwords servisi ile ya da sosyal medya kanalları üzerinden reklam verdiniz. Fakat oluşturduğunuz reklam kampanyaları hedefleriniz doğrultusunda istediğiniz verimi vermiyor, ürünleriniz istediğiniz miktarda satılmıyor ve içerikleriniz yeterince okunmuyor. “Reklama o kadar para harcadım nereye gitti?” dememek için yapmanız gereken en önemli şey, reklama harcadığınız yatırımların geri dönüş oranlarını (ROI – Return of Investment) Google Analytics ile ölçümlemektir.

2. Yöneticisi Rapor İstediğinde Rahatlıkla Sunmak

Websitenize ilgi büyük; içerikleriniz geniş kitlelere ulaşıyor, ürünleriniz satıyor. Mutlu mesut yaşarken o da ne? Yöneticiniz websitenize gelen müşterilerin hangi şehirlerden olduğunu, oturum sürelerini, hangi kelimelerle arama yaparak sitenizi bulduğunu sordu. Üstüne üstlük bir sonraki reklam kampanyasını da sadece kreatif fikirlerle değil, veriler üzerinden oluşturacaklarını söyledi. Panik yok, sakin olun! Google Analytics ile ayrıntılı raporlamalar yaparak iş hayatınızda başarılı bir performans sergileyebilirsiniz.

3. HIPPO’larla Başa Çıkmak

Şirket içinde bazen sadece en yüksek maaşı alanın (HIPPO) dediği olur ve bu HIPPO‘ları (Highest Paid Person’s Opinion) ikna etmek zordur. Ne kadar anlatırsanız anlatın her zaman kendi bildiklerine inanırlar ve kararlarını uygulatmak için diretirler. Bu gidişata “Dur!” demek içinse yapmanız gereken verilerle konuşmaktır. Google Analytics ile ayrıntılı süper raporlar ve gösterge tabloları hazırlayarak hem işverenlerinizi büyüleyebilir, hem de HIPPO’larla daha sağlıklı bir iletişim kurarak zorlu durumlarla başa çıkabilirsiniz.

4. Bırak Gitsin Dönerse Senindir Demeden Müşterileri Anında Geri Döndürmek

Websitenize gelen fakat dilediğiniz aksiyonları alamadığınız ziyaretçiler her zaman olacaktır. Bu ziyaretçileri belirlemek ve sonrasında tekrardan iletişim kurmak önemlidir. Bunun için Google Analytics‘in sunduğu Gelişmiş Yeniden Pazarlama (Re – marketing) özelliği ile bu ziyaretçileri belirleyebilir ve Google Adwords üzerinden hedeflemek üzere belirli listelere ekleyebilirsiniz.

5. Dijital Ajans ve Pazarlama Ekibinin Yönettiği Reklam Kampanyalarının Sonuçlarını Ölçebilmek

Birlikte çalıştığınız dijital ajansların sizden talep ettiği reklam bütçeleri yaptıkları işe gerçekten değiyor mu? Pazarlama ekibinin oluşturduğu reklam kampanyaları ne kadar etkili? Yatırım harcamalarınızın geri dönüş oranları istediğiniz verimi sağlıyor mu? Size sunulan raporlar doğruyu ne kadar yansıtıyor? Tüm bu soruların cevabını herkesin kolaylıkla kullanabileceği bir arayüze sahip olan Google’ın Analytics servisi ile öğrenebilirsiniz. Böylelikle işbirlikleri yaptığınız takımlarla sorunsuz iletişim kurarak geleceğe yönelik reklam ve pazarlama stratejilerinizi veri ekseninde etkili bir şekilde yönetebilirsiniz.