Google Tag Manager (GTM), ücretsiz bir etiket yönetim sistemidir.

Etiketlerden kastımız aslında Javascript veya HTML kod parçacıklarıdır. Google Tag Manager sayesinde yeni bir yazılım sürümü çıkarmamıza gerek kalmadan sitemizin istediğimiz bir sayfasında istediğimiz bir durumda çalışmak üzere Javascript veya HTML kodu çalıştırabiliyoruz. Detaylı Analytics entegrasyonların yanı sıra Adwords, Facebook, Criteo gibi reklam platformlarının yeniden pazarlama ve dönüşüm pixel’lerini entegre edebiliyoruz.

Google Tag Manager Nasıl Çalışır?

Google Tag Manager’da yeni bir hesap açtığınızda size iki parçadan oluşan bir HTML kodu verir. Bu kodun ilkini sitenizin tüm sayfalarının “head” etiketleri arasına; ikincisini ise “body” etiketi arasına eklediğinizde Google Tag Manager’ı kullanabilir hale gelebilirsiniz.

GTM’in temel çalışma prensibi etiketler (tags), tetikleyiciler (triggers) ve değişkenlerden (variables) oluşur. Çok özet bir şekilde ifade etmek gerekirse; sitenize entegre etmek istediğiniz entegrasyon türünü seçer (etiketler) ve bu entegrasyonun ne zaman devreye gireceğini veya girmeyeceğini (tetikleyiciler) ayarlarsınız. Etiketleri ve tetikleyicileri özel bir kritere göre (ürün türü, sayfa türü, scroll yüzdesi, sayfada kalma süresi vb.) sınırlandırmak veya zenginleştirmek isterseniz değişkenleri kullanırsınız. Tüm bunları yapıp GTM üzerinden yeni bir sürüm çıkardığınızda sitenizde gezinen tüm ziyaretçilerinize bu entegrasyonu aktifleştirmiş olursunuz.

Ne Gibi Faydalar Sağlar?

Siteye ekleyeceğimiz kodların veya yapacağımız entegrasyonların birçoğu etiket yönetim sistemlerinde hazır olarak gelir. Bize sadece bize özel ayarlamaları yapıp bu entegrasyonun ne zaman devreye gireceğini güncellemek kalır. Bu nedenle entegrasyonlarda kolaylık sağlar.

Normalde siteye eklenecek her entegrasyon için yazılım ekibinden destek istememiz gerekirken GTM ile birçok entegrasyonu kendimiz yapabiliriz. Böylelikle hem yazılım ekibinin işini kolaylaştırır hem de zamandan kazanırız.

Etiket yönetim sistemleri kodları yayına almadan önce kontrolden geçirir. Böylelikle olası teknik ve güvenlik problemlerin önüne geçmiş oluruz.Yazılım ekibiyle birlikte yapılan entegrasyonla elde edilen veriler istenildiği kadar diğer entegrasyonlarda da kullanılabilir. Bu sayede benzer verileri isteyen tüm entegrasyonlar için yazılım ekiplerimizi bir kere yormuş oluruz. Bu sayede yine hem yazılım ekibinin işini kolaylaştırır hem de zamandan kazanırız.

Kimler öğrenmeli?

Google Tag Manager’ı başta aşağıdaki kişiler olmak üzere , tüm dijitale ilgili uzmanların öğrenmesini öneririm.

  • Şirket yazılımcıları (mümkünse front-end tarafından)
  • Dijital pazarlama uzmanları
  • Analistler
  • Dönüşüm optimizasyonu uzmanları

Nasıl öğrenebilirim?

İlk olarak bu konuda en zengin kaynakları okuyarak ve bu yazılara yazan kişileri takip ederek GTM öğrenmeye başlayabilirsiniz.

  1. Google’ın kendi GTM kursuyla konuya giriş yapabilirsiniz.
  2. Dünya’nın en zengin GTM bloguna sahip Simo Ahava’yı takip ederek ve blogunu okuyarak bu konuda uzmanlaşabilirsiniz.
  3. Ek kaynak isterseniz Lunametrics veya Optimize Smart’ı tavsiye edebilirim.